Блакитний (синій) Місяць? Що насправді?

Blue Moon 2021 mП’ять років поспіль, починаючи з 2018-го, я готую й розміщаю наприкінці грудня на Фейсбук-сторінці «Science In UA — Все про Всесвіт» плакат (постер) «Астрономічні явища, які можна спостерігати в Україні». Серед астрономічних явищ (затемнення Сонця і Місяця, метеорні потоки тощо) в цих постерах позначено і Блакитний Місяць. Хтось із читачів сторінки у поточному році висловився доволі критично щодо Блакитного Місяця, бо, мовляв, ніхто в житті не бачив супутника нашої планети на небі блакитним. Але в неділю (22 серпня 2021 року) — повний Місяць, який називають блакитним чи синім. То що ж мають на увазі, коли говорять про Блакитний Місяць (Blue Moon)? Коротка відповідь на це запитання далі.

Місяць може, причому в будь-якій фазі, набувати синього забарвлення. Таке трапляється тоді, коли у повітрі є багато пилу чи сажі, наприклад від виверження вулкану або пожеж. Є свідчення тому, що після виверження у 1883 р. вулкана Кракатау в Індонезії Місяць якийсь час для спостерігачів мав синій колір. Мешканці північно-східних районів США і Канади бачили синій Місяць в 1951 році після сильних лісових пожеж на заході Канади.

Проте поняття Блакитний Місяць не стосується фізичної суті забарвлення цього небесного світила! Воно має інше походження і його джерело — «Альманах фермерів штату Мен» (The Maine Farmers’ Almanac). Цей щорічний альманах, що виходить з 1818 року досі в серпні й має нині понад мільйон прихильників у різних соціальних мережах, вміщує прогноз погоди для хліборобів і садівників США та Канади, а також іншу інформацію, зокрема й дати повні, тобто повного Місяця.

Blue Moon 2021 vПовня 22 серпня 2021 року припадає на 15 год 02 хв літнього київського часу. На мапі-схемі показано вигляд зоряного неба опівночі з 21 на 22 серпня поточного року на широті Києва. Фото ВЦ «наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Цікаво, що Альманах подає природні явища й події згідно з поняттям тропічний рік, а не календарного року, тобто з 1 січня до 31 грудня. Упродовж тропічного року є чотири сезони — відтинки часу між днями сонцестоянь та рівнодень. Якщо простіше, то йдеться про зиму, весну, літо й осінь. Кожен сезон триває три календарні місяці й зазвичай протягом кожного із них трапляється три повні. Але бувають сезони, упродовж яких на небі можна бачити чотири Місяці в фазі повні. Так от, третій з чотирьох повних Місяців протягом сезону фермерський альманах назвав Блакитним Місяцем.

У різних народів світу, зокрема корінних мешканців Північної Америки, повні Місяці здавна отримали назви, що пов’язані з особливостями певного сезону року. Ви, мабуть, чули про Полуничний місяць (у червні) чи Місяць врожаю — повний Місяць, найближчий до дня осіннього рівнодення. Укладачі Альманаху, певно, прагнули зберегти «прив’язку» кожного такого Місяця попри те, що струнку послідовність з 12 повнів «руйнувала» 13-та. Крім цього Альманах слідує правилам, що встановлені внаслідок реформи григоріанського календаря у 1582 р. Не вдаючись тут в деталі зазначу, що перша весняна повня (Великодній Місяць чи Пасхальний Місяць, або Яєчний Місяць) має припадати на дату за тиждень до Великодня.

Але, це ще не кінець історії! Блакитним Місяцем називають також кожну другу повню, що трапляється у будь-який календарний місяць року. Тобто є два різні способи визначення цього поняття. В зв’язку з цим дехто навіть говорить про «справжній» і «не справжній» Блакитний Місяць. Справжнім, звісно, є той, який було визначено першим, тобто третя (з чотирьох) повня в сезоні.

Звідки взялося «альтернативне» визначення Блакитного Місяця? Цьому завдячуємо астроному-аматору Джейму Ґ’ю Пруетту (James Hugh Pruett), який в березневому числі науково-популярного журналу Sky&Telescope за 1946 рік назвав другу повню в календарному місяці Блакитним Місяцем. Тривалий час на таку трактовку ніхто не звертав уваги, допоки наприкінці 1970-х років Дебора Берд (Deborah Byrd) — нині головний редактор сайту EarthSky — не почала використовувати в радіопередачі StarDate термін Блакитний Місяць, коли йшлося про другу повню в календарному місяці.

Таке розуміння Блакитного Місяця навела Марґо Маклун-Баста (Margo McLoone-Basta) в дитячій книжці The Kids’ World Almanac of Records and Facts («Світовий альманах рекордів і фактів для дітей»), опублікованій в 1985 р. у Нью-Йорку видавництвом World Almanac Publications. Такий зміст цього поняття й в настільній грі Trivial Pursuit.

Якому б визначенню Блакитного Місяця ви не віддавали перевагу, найважливішим є те, що повний Місяць на зоряному небі — то особлива краса, яку творить природа!

Ясного неба й вдалих спостережень!

Підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.