Астрономи мають гарні новини про потенційно небезпечні астероїди, які ховаються поблизу нашої планети: їх не так багато, як ми гадали. За допомогою телескопа Zwicky Transient Facility (ZTF) для огляду великих ділянок неба, група науковців на чолі з дослідниками із Мерілендського університету дослідила потік космічного «сміття» під назвою «Рій Таурид». Він, як відомо, дрейфує поблизу Землі.
Тауриди — астрономи вважають їх залишками великої комети під назвою Енке — можна побачити із Землі як добре помітні метеорні дощі в жовтні та листопаді. Ця ділянка неба давно зацікавила астрономів через те, що в ній могли бути приховані небезпечні астероїди, але до цього часу дослідники не могли підтвердити чи спростувати існування такої небезпеки.
Висновки наукової групи було оголошено на щорічній зустрічі Відділу планетних наук Американського астрономічного товариства 7 жовтня 2024 року.
«Ми скористалися рідкісною можливістю, коли цей рій астероїдів пройшов ближче до Землі, що дало нам змогу ефективніше шукати об’єкти, які можуть становити загрозу для нашої планети», — сказав Куанчі Є (Quanzhi Ye), який керував проєктом. «Наші висновки свідчать про те, що ризик зіткнення з великим астероїдом з рою Таурид набагато нижчий, ніж ми вважали, що є гарною новиною для проблеми захисту планети».
До цього дослідження науковці припускали, що рій Таурид містив значну кількість великих космічних каменів кілометрового розміру, залишених великим об’єктом, можливо, шириною до 100 кілометрів. Великі об’єкти можуть завдати регіональної шкоди, якщо зіткнуться із Землею, як-от астероїд Челябінськ, який впав на росію і травмував понад 1600 людей у 2013 році. А більші об’єкти можуть спричинити події рівня вимирання, як-от астероїд, який убив динозаврів понад 66 мільйонів років тому.
«На щастя, ми виявили, що, ймовірно, існує лише кілька астероїдів — можливо, лише від дев’яти до 14 — які належать до класу великих у цьому рою», — пояснив Є. «Судячи з наших висновків, головний об’єкт, який створив рій, був, ймовірно, до 10 кілометрів у діаметрі, а не масивним 100-кілометровим об’єктом. Хоча нам все ще потрібно бути пильними щодо зіткнень з астероїдами, ми, ймовірно, можемо спати краще, знаючи ці результати».
За словами Є, рій Таурид містить важливі підказки про планетну еволюцію, особливо завдяки своєму зв’язку з кометою Енке. Ця комета має один із найкоротших орбітальних періодів (час, потрібний для завершення одного оберту навколо Сонця) серед відомих комет — він становить лише 3,3 роки. А також надзвичайно великий пиловий слід, як для короткоперіодичної комети (він обертається навколо Сонця за 200 років або менше). Враховуючи всі наявні докази, науковці вважають, що комета Енке зазнала значної фрагментації в минулому і може далі розпадатися подібним чином у майбутньому.
«Вивчення рою Таурид допомагає нам зрозуміти, як маленькі небесні тіла, такі як комети та астероїди, формуються та розпадаються з часом», — сказав Є. «Наше дослідження має наслідки не тільки для виявлення астероїдів і захисту планети, але й для нашого ширшого розуміння об’єктів Сонячної системи».
Хоча результати дослідження є обнадійливими, наукова група вважає, що вони також вказують на потребу постійної пильності та покращених можливостей виявлення об’єктів. Використовуючи передові засоби, такі як телескоп ZTF, що дає змогу ефективно виконувати огляди неба та відстежувати потенційно небезпечні навколоземні об’єкти, дослідники планують провести подальші спостереження в найближчі роки, коли рій астероїдів Тауриди знову пройде близько повз Землю.
«У 2025 і 2026 роках у нас є можливості для подальшого вдосконалення наших результатів», — сказав Є. «Як підсумок, ми раді продовжити цю важливу роботу».
За інф. з сайту https://phys.org