Незвичайна екзопланета навіть екзотичніша, ніж спершу вважали астрономи

Схожа на пекло екзопланета WASP-76b, що належить до типу надгарячих юпітерів, де залізо випаровується, конденсується на нічній стороні, а потім падає з неба, як дощ, може бути ще більш пекучою, ніж уявляли науковці.

news 06 10 21 v

Міжнародна група, очолювана вченими з Корнельського і Торонтського університетів, а також Королівського університету в Белфасті, повідомила про відкриття іонізованого кальцію на екзопланеті WASP-76b. Це означає: або температура її атмосфери вища, ніж вважали науковці раніше, або у верхніх шарах атмосфери дмуть сильні вітри.

Відкриття зроблено за результатом аналізу спектрів з високою роздільною здатністю, отриманих за допомогою телескопа «Близнюки-Північ» (Gemini North). Він міститься поблизу вершини Мауна-Кеа на Гаваях.

Гарячі юпітери (hot Jupiters) отримали таку назву, бо мають великі розміри і високі температури через близькі відстані до своїх материнських зір. WASP-76b (її відкрили в 2016 році) лежить від Землі на відстані приблизно 640 світлових років, але так близько до своєї зорі спектрального типу F (такі зорі гарячіші, ніж Сонце), що планета-гігант здійснює один оберт навколо зорі кожні 1,8 земних діб.

Результати дослідження — це перше досягнення багаторічного проєкту, який очолюють науковці Корнельського університету, «Екзопланети в спектроскопічному огляді Близнюків» (Exoplanets with Gemini Spectroscopy survey, або ExoGemS). Мета цього огляду — вивчення атмосфер екзопланет.

«Оскільки ми виконуємо дистанційне зондування десятків екзопланет, що мають широкий діапазон мас і температур, то здобудемо повніше уявлення про різноманіття цих об’єктів — від тих, які достатньо спекотні, щоб там ішли залізні дощі, до тих, де клімат помірніший; від тих, що мають більшу силу тяжіння, ніж Юпітер, до тих, які не набагато більші, ніж Земля», — сказав співавтор досліження професор астрономії Рей Джаявардхана (Ray Jayawardhana), декан Коледжу мистецтв і наук Гарольда Таннера Корнельського університету.

«Примітно, що за допомогою сучасних телескопів та приладів ми вже можемо так багато дізнатися про атмосфери — їхній склад, фізичні властивості, наявність хмар і навіть масштабні вітри — екзопланет, що обертаються навколо зір за сотні світлових років від нас», — зауважив Джаявардхана.

Наукова група помітила рідкісне тріо спектральних ліній в надзвичайно чутливих спостереженнях за атмосферою екзопланети WASP-76b. Результати цих спостережень оприлюднено в Astrophysical Journal Letters 28 вересня поточного року та представлено 5 жовтня на щорічній зустрічі Відділу планетології Американського астрономічного товариства.

«Ми побачили так багато кальцію; це справді сильна особливість», — сказала перша авторка дослідження Емілі Дейберт (Emily Deibert), докторантка Торонтського університету, науковим консультантом якої є Джаявардана.

«Ця спектральна ознака іонізованого кальцію може свідчити про те, що у верхніх шарах атмосфери екзопланети дмуть дуже сильні вітри», — підкреслила Дейберт. «Або температура атмосфери на екзопланеті набагато вища, ніж ми досі вважали».

За інф. з сайту https://phys.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.