Схожа на пекло екзопланета WASP-76b, що належить до типу надгарячих юпітерів, де залізо випаровується, конденсується на нічній стороні, а потім падає з неба, як дощ, може бути ще більш пекучою, ніж уявляли науковці.
Міжнародна група, очолювана вченими з Корнельського і Торонтського університетів, а також Королівського університету в Белфасті, повідомила про відкриття іонізованого кальцію на екзопланеті WASP-76b. Це означає: або температура її атмосфери вища, ніж вважали науковці раніше, або у верхніх шарах атмосфери дмуть сильні вітри.
Відкриття зроблено за результатом аналізу спектрів з високою роздільною здатністю, отриманих за допомогою телескопа «Близнюки-Північ» (Gemini North). Він міститься поблизу вершини Мауна-Кеа на Гаваях.
Гарячі юпітери (hot Jupiters) отримали таку назву, бо мають великі розміри і високі температури через близькі відстані до своїх материнських зір. WASP-76b (її відкрили в 2016 році) лежить від Землі на відстані приблизно 640 світлових років, але так близько до своєї зорі спектрального типу F (такі зорі гарячіші, ніж Сонце), що планета-гігант здійснює один оберт навколо зорі кожні 1,8 земних діб.
Результати дослідження — це перше досягнення багаторічного проєкту, який очолюють науковці Корнельського університету, «Екзопланети в спектроскопічному огляді Близнюків» (Exoplanets with Gemini Spectroscopy survey, або ExoGemS). Мета цього огляду — вивчення атмосфер екзопланет.
«Оскільки ми виконуємо дистанційне зондування десятків екзопланет, що мають широкий діапазон мас і температур, то здобудемо повніше уявлення про різноманіття цих об’єктів — від тих, які достатньо спекотні, щоб там ішли залізні дощі, до тих, де клімат помірніший; від тих, що мають більшу силу тяжіння, ніж Юпітер, до тих, які не набагато більші, ніж Земля», — сказав співавтор досліження професор астрономії Рей Джаявардхана (Ray Jayawardhana), декан Коледжу мистецтв і наук Гарольда Таннера Корнельського університету.
«Примітно, що за допомогою сучасних телескопів та приладів ми вже можемо так багато дізнатися про атмосфери — їхній склад, фізичні властивості, наявність хмар і навіть масштабні вітри — екзопланет, що обертаються навколо зір за сотні світлових років від нас», — зауважив Джаявардхана.
Наукова група помітила рідкісне тріо спектральних ліній в надзвичайно чутливих спостереженнях за атмосферою екзопланети WASP-76b. Результати цих спостережень оприлюднено в Astrophysical Journal Letters 28 вересня поточного року та представлено 5 жовтня на щорічній зустрічі Відділу планетології Американського астрономічного товариства.
«Ми побачили так багато кальцію; це справді сильна особливість», — сказала перша авторка дослідження Емілі Дейберт (Emily Deibert), докторантка Торонтського університету, науковим консультантом якої є Джаявардана.
«Ця спектральна ознака іонізованого кальцію може свідчити про те, що у верхніх шарах атмосфери екзопланети дмуть дуже сильні вітри», — підкреслила Дейберт. «Або температура атмосфери на екзопланеті набагато вища, ніж ми досі вважали».
За інф. з сайту https://phys.org