У 2017 р. в астрономії здобуто багато вагомих наукових результатів, стали до ладу нові інструменти (як на Землі, так і в космічному просторі). Також розпочато нові й завершено деякі старі космічні місії, пов’язані з астрономічними дослідженнями. Нижче дуже коротко (але із посиланням на докладніший матеріал) ідеться про найважливіші, як на наш погляд, досягнення астрономії в 2017 році, про космічні астрономічні місії та нові інструменти для астрономії.
Матеріал підготовлено за публікаціями в розділах «Новини» на Українському астрономічному порталі, інтернет-журналі «Наше небо» та сайті «Астроосвіта».
ВІДКРИТТЯ
Створено докладну 3-D мапу Місцевого надскупчення галактик
Астрономи визначили рух майже 1400 найближчих до нас галактик в Місцевому надскупченні галактик протягом 13,5 мільярдів років. Наша галактика Молочний Шлях показана жовтим кольором, а галактика Андромеди (M31), — червоним. Скупчення в Діві, велика кількість галактик з сукупною масою 600 трильйонів мас Сонця, — основний гравітаційний чинник — показано фіолетовим кольором. Фото з сайту http://astronomy.com.
Уперше виміряно власні рухи зір за межами Молочного Шляху
Космічний апарат «Гайя» (Gaia) на тлі смуги Молочного Шляху. Фото з сайту Європейського космічного агентства.
Перший міжзоряний астероїд
Уявлення художника про міжзоряний астероїд `Оумуамуа (1I / 2017 U1). Фото з сайту www.eso.org.
Виявлено гравітаційні хвилі від злиття нейтронних зір
Уперше зареєстровано гравітаційні хвилі від злиття нейтронних зір. Окрім лазерних інтерферометрів колаборацій LIGO і Virgo, реєстрацію електромагнітного випромінювання, породженого злиттям нейтронних зір, виконали близько 70 наземних і космічних обсерваторій.
Уявлення художника про злиття нейтронних зір. Фото з сайту LIGO.
Половину відсутньої матерії Всесвіту остаточно знайдено
Нове відкриття, здається, підтверджує багато ідей про те, як Всесвіт отримав свою великомасштабну структуру. Фото з сайту www.newscientist.com.
Зареєстровано найвіддаленішу активну комету
Орбіта комети C/2017 K2 PANSTARRS (K2) в її першій подорожі в Сонячну систему. Космічний телескоп імені Габбла спостерігав K2, коли вона була на відстані 2,4 млрд км від Сонця, на півдорозі між орбітами Сатурна та Урану. Найвіддаленіший від Сонця об’єкт на зображенні — карликова планета Плутон, що перебуває в поясі Койпера, величезному скупченні первісного «сміття», яке оточує Сонячну систему. Фото з сайту NASA.
В Сонячній системі виявлено об’єкт унікального типу
Подвійна комета 288P в уявленні художника. Здалеку можна чітко помітити властиві тільки кометам особливості системи: серед них яскрава кома, що оточує обидва компоненти системи, а також довгий пиловий і водяний хвости, спрямовані від Сонця. Тільки зблизька можна побачити складові системи: два астероїди кружляють один навколо одного на ексцентричній орбіті. Фото з сайту https://phys.org.
Карликова галактика з низьким вмістом кисню показує вигляд раннього Всесвіту
Уперше виявлено рентгенівські промені в спалаху наднової зорі типу Ia
Уперше виявлено рентгенівські промені від наднових зір типу Іа зі спостережень такого явища в спіральній галактиці ESO 336-G009 (її видно в центрі світлини), що лежить на відстані близько 260 мільйонів світлових років від Землі. Фото з сайту www.sciencedaily.com.
Унікальний прямий знімок поверхні й атмосфери зорі
Мапа рухів речовини на поверхні червоного надгіганта Антареса — це перша така карта в історії астрономії для іншої зорі. У ділянках, позначених червоним, матеріал віддаляється від нас, а позначених синім — наближається. Порожня ділянка (її показано чорним кольором) навколо зорі не є реальною особливістю, а лише показує, де вимірювання швидкості неможливі. Фото з сайту www.eso.org.
Ядро Сонця обертається вчетверо швидше, ніж його поверхня
Науковці використали дані спостережень від Сонячної та геліосферної обсерваторії (the Solar and Heliospheric Observatory, SOHO) Європейського космічного агентства і NASA, щоб виявити g-хвилі (їх називають гравітаційними, але це не ті хвилі, що відомі в загальній теорії відносності) в надрах Сонця. Ці хвилі вказують на те, що ядро Сонця обертається приблизно в чотири рази швидше, ніж його поверхня. Фото з сайту NASA.
Ми живемо в космічній порожнечі
На світлині показано результат моделювання великомасштабної структури Всесвіту. Її порожнини і нитки можна порівняти з структурою швейцарського сиру. Астрономи з Університету Вісконсін-Медісон показали, що Молочний Шлях міститься в одному з отворів або порожнин великомасштабної структури космосу. Фото з сайту www.sciencedaily.com.
Зоря без явища Наднової колапсувала в чорну діру
Ці дві світлини, отримані з допомогою Космічного телескопа імені Габбла, показують зображення гігантської зорі N6946-BH1 до (ліворуч) і після того, як вона зникла, колапсувавши в чорну діру. Зображення, вміщене ліворуч, отримано в 2007 р., праворуч — в 2015 році. На ньому зорі немає. Фото з сайту www.space.com.
Нова картина взаємодії Сонця з Галактикою
Геліосфера — пузир, утворений магнітним полем Сонця, який оточує внутрішню частину Сонячної систему — може бути значно компактнішою і мати сферичну форму, ніж вважалося раніше. Зображення ліворуч показує компактну модель геліосфери, побудовану за останніми даними. Натомість зображення праворуч показує альтернативну модель з розширеним хвостом. Основна відмінність полягає у відсутності в новій моделі протяжного, як у комети, хвоста на одній стороні геліосфери. Цей хвіст показаний в старій моделі в світло-синім кольором. Фото з сайту www.nasa.gov.
Дуже холодна зоря-карлик і сім планет
На діаграмі показано в порівнянні розміри нововідкритих планет навколо слабкої червоної зорі TRAPPIST-1 з розмірами галілеєвих супутників Юпітера і планет внутрішньої частини Сонячної системи. Всі планети, знайдені навколо TRAPPIST-1, мають розміри, співмірні з розмірами Землі. Фото з сайту www.eso.org.
Космічна порожнеча «штовхає» Молочний Шлях
Ця візуалізація показує частину місцевої космічної структури, зосередженої, приблизно, на Місцевій групі галактик. Чорні стрілки вказують на «потік» матерії в цьому гравітаційному вододілі. Аналіз моделей цих потоків показав, що там, напевно, є велика, невидима порожнеча (сіро-коричнева праворуч), яка «штовхає» нас до Надскупчення Шеплі (зелений). Воно, своєю чергою, гравітаційно притягує нас до себе. Жовта стрілка позначає напрямок так званого космічного диполя. Фото з сайту www.nature.com.
Нове значення сталої Габбла може вказувати на більш швидке розширення Всесвіту
На світлині змонтовано п’ять різних зображень квазарів і галактик переднього плану, які досліджені науковцями з колаборації H0LICOW. Завдяки цим об’єктам астрономи змогли виконати незалежне вимірювання сталої Габбла. Її значення вказує на те, що розширення Всесвіту відбувається швидше, ніж передбачають космологічні моделі. Фото з сайту www.spacetelescope.org.
КОСМІЧНІ МІСІЇ ТА НАЗЕМНІ ТЕЛЕСКОПИ
Завершено місію «Кассіні»
Автоматична міжпланетна станція «Кассіні» завершила 15 вересня 2017 р. свою 13-річну місію з вивчення системи Сатурна (планета, її кільця та супутники). Зонд зробив близько 400 тисяч фотографій і переслав на Землю понад 600 Гб даних. Щоб унеможливити зіткнення космічного апарата з супутниками планети, на яких потенційно можливе життя, його спрямували в атмосферу Сатурна, де він згорів.
Автоматична міжпланетна станція «Кассіні» на орбіті Сатурна в уявленні художника. Фото з сайту NASA.
До побачення, LISA Pathfinder
На малюнку художника — LISA Pathfinder в космічному просторі. Фото з сайту Європейського космічного агентства.
Основна місія LISA має довгу дорогу до космосу. У 2011 р. NASA розірвало партнерство з ESA через бюджетні обмеження. Пізніше Європейське космічне агентство спланувало місію ELISA (Evolved LISA). Нині NASA переглядає варіанти участі в програмі ELISA. Заплановано, що місія має стартувати 2034 р.
Перший китайський космічний рентгенівський телескоп
Орбітальну рентгенівську обсерваторію Hard X-ray Modulation Telescope (HXMT), призначену для вивчення чорних дір, пульсарів, гамма-сплесків і пошуку нових джерел рентгенівського випромінювання, запустили в Китаї 15 червня 2017 р. Обсерваторія, термін роботи якої має становити чотири роки, може працювати як в режимі спостереження окремого об’єкта, так і в режимі огляду неба. Її оснащено телескопом, що має одне з найширших полів зору серед аналогічних космічних телескопів, а також приймачами для реєстрації рентгенівського випромінювання високої, середньої і малої енергій.
Китайська орбітальна рентгенівська обсерваторія Hard X-ray Modulation Telescope. Фото з сайту https://chinaspacereport.com.
Розпочато першу в світі місію з вивчення нейтронних зір
Уявлення художника про пульсар (синьо-білий диск в центрі), що перетягує речовину від сусідньої зорі (червоний диск у верхньому правому куті). Речовина утворює диск навколо пульсара (різнокольорові кільця), перш ніж впасти на поверхню на магнітних полюсах. Сильне магнітне поле пульсара показане тьмяними блакитними дугами навколо пульсара. Фото з сайту NASA.
Перший камінь в основі купола і конструкції Надзвичайно великого телескопа
На світлині показано в порівнянні башту Надзвичайно великого телескоп з іншими великими наземними обсерваторіями, які нині перебувають в стадії будівництва. Фото з сайту www.eso.org.
ELT допоможе вирішити широке коло наукових проблем. Він буде зондувати землеподібні екзопланети щодо наявності ознак життя, вивчати природу темної енергії і темної матерії, спостерігати Всесвіт на ранніх стадіях розвитку, щоб дослідити наше походження.
Підготував Іван Крячко