Наукова група NASA New Horizons («Нові Горизонти») закликає співтовариство аматорів астрономії розширити спостереження за Ураном і Нептуном, які науковці виконують у рамках космічної місії.
Цієї осені (2023 р. — Ред.) космічний зонд NASA New Horizons має виконати спостереження Урана і Нептуна з його теперішнього положення далеко в зовнішній Сонячній системі. Науковці місії запрошують світову спільноту астрономів-аматорів взяти участь у цій справі та зробити реальний внесок у космічну науку — спостерігати за обома холодними гігантами одночасно.
Астрономи-аматори раніше підтримували кампанії спостереження за зовнішніми планетами й отримували корисні дані. Ця GIF-анімація із зображень, зроблених Марком Делькруа (Marc Delcroix) та Франсуа Кола (François Colas) на телескопі Pic du Midi у французьких Піренеях, показує рух яскравої плями під час обертання Урана протягом двох годин 4 жовтня 2014 року. Авторські права на зображення: Марк Делькруа та Франсуа Кола. Фото з сайту www.nasa.gov.
У вересні — в тандемі з Космічним телескопом імені Габбла (Hubble) — New Horizons направить свою кольорову камеру на Уран і Нептун. З позиції New Horizons у поясі Койпера, на відстані понад 8 мільярдів кілометрів від Землі, ці унікальні зображення двох планет-гігантів дадуть нове розуміння їхніх атмосфер та енергетичного балансу на обох небесних тілах.
«Поєднавши інформацію, яку New Horizons збирає в космосі, з даними від телескопів на Землі, ми можемо доповнити і навіть посилити наші моделі, щоб розкрити таємниці атмосфер Урана та Нептуна», — сказав Алан Стерн (Alan Stern), головний дослідник New Horizons з Південно-Західного дослідницького інституту в Боулдері (Колорадо). «Навіть спостережні дані, отримані за допомогою аматорських телескопів з діаметром об’єктива 40 сантиметрів, можуть бути надзвичайно важливими».
Зображення Урана (нижнє), зроблені Ентоні Веслі (Anthony Wesley) з Мурумбейтмена в Австралії за допомогою 40-сантиметрового ньютонівського телескопа з фільтром 650‒850 нм і камерою PGR GS3-U3-23S6M, показують разючу появу яскравої бурі в атмосфері планети. Зазвичай на диску Урана помітно лише дифузну яскраву полярну область. Авторські права на зображення: Ентоні Веслі. Фото з сайту www.nasa.gov.
Зонд New Horizons і телескоп Hubble зосереджені на деталях атмосфери планет і передачі тепла від їхніх кам’янистих ядер до межі атмосфери. Натомість спостерігачі на Землі можуть визначати розподіл яскравих елементів на диску Урана чи характеризувати будь-які дуже яскраві елементи на Нептуні. Вони також мають змогу відстежувати ці особливості набагато довше, ніж будь-який космічний апарат.
Після кампанії спостерігачі можуть опублікувати свої зображення, а також подробиці про те, коли вони були зроблені та за допомогою яких світлових фільтрів, на X (раніше Twitter) або Facebook, використавши гештеґ #NHIceGiants. За цим ідентифікаційним гештеґом наукова група New Horizons переглядатиме та збиратиме зображення і супровідну інформацію, розміщені на вказаних платформах. Повна інформація про кампанію, зокрема діаграми для пошуків і таблиці для спостережень, невдовзі буде доступна на веб-сайті New Horizons.
Зображення Урана і Нептуна, зроблені телескопом «Габбл», будуть оприлюднені наприкінці вересня в архіві космічних телескопів Мікульського (Mikulski Archive for Space Telescopes, MAST) за адресою archive.stsci.edu. Наукова група New Horizons очікує отримати зображення Урана та Нептуна від космічного зонда до кінця 2023 року і також опублікувати їх.
Лабораторія прикладної фізики Джонса Гопкінса (The Johns Hopkins Applied Physics Laboratory) в Лорелі, штат Меріленд, спроектувала, побудувала та експлуатує космічний зонд New Horizons, а також керує місією для Управління наукових місій NASA. Південно-Західний науково-дослідний інститут у Сан-Антоніо та Боулдері (штат Колорадо), управляє місією через головного дослідника Алана Стерна та керує науковою групою і операціями з науковим обладнанням і виконанням спостережень для науки. Місія New Horizons є частиною програми New Frontiers, якою керує Центр космічних польотів Маршалла NASA в Гантсвіллі, штат Алабама.
Слідкуйте за неймовірною подорожжю New Horizons на http://www.nasa.gov/newhorizons і http://pluto.jhuapl.edu.
За інф. з сайту www.nasa.gov