Дуже тьмяні небесні об’єкти на тлі яскравих спостерігати дуже важко, а часто взагалі неможливо. Суть цієї проблеми зрозуміла з такого порівняння: побачити полум’я свічки, що горить поряд з яскравим електричним ліхтарем, людина не в змозі.
В астрономії проблема «свічки на тлі маяка» не дозволяє, наприклад, спостерігати екзопланети. Світло від цих об’єктів «тоне» у значно сильнішому світлі їхніх материнських зір. Проте, нова розробка для цілей астрофотографії може здолати цей бар’єр у спостереженнях.
Астрофізик Даніел Батчелдор (Daniel Batcheldor) з Технологічного університету Флориди (США) показав, що пристрій з інжекцією заряду (charge injection device, CID) може «бачити» випромінювання від дуже тьмяного об’єкта на тлі яскравого світла сусіднього з ним тіла (перепад яскравості становить десятки мільйонів разів). Науковці використали 0,8-метровий телескоп щоб показати можливості нової технології CID реєструвати слабкі небесні об’єкти на тлі світла зорі Сиріус.
На світлині (фото а і b) — найяскравіша зоря на небі нашої планети Сиріус. На фото а) червоним показано відомі об’єкти біля Сиріуса; на фото b) — слабкі об’єкти (позначені як 1, 2, 6), виявлені на небесній сфері поблизу Сиріуса. Вони у 70 мільйонів разів тьмяніші, ніж зоря. Фото з сайту www.sciencedaily.com.
Здатність CID реєструвати слабкі об’єкти на тлі яскравих зумовлена тим, що кожен піксель матриці працює незалежно від іншого й має спеціальну систему ототожнення (індексування). Яскраві (заповнені) пікселі зчитуються з матриці швидко, натомість пікселі, що збирають тьмяне світло, продовжують працювати і їх ототожнення відбувається пізніше.
Дослідники планують продовжити експерименти з CID на одному з телескопів Канарських островів, а також на Міжнародній космічній станції. Хай там як, але нова технологія цікава для астрономів й у разі успішного втілення дозволить розширити спостережні можливості.