NASA підтверджує: удар космічного зонда DART змінив рух астероїда

news 12 10 22 v

Аналіз даних, отриманих за останні два тижні дослідницькою групою NASA в рамках виконання місії «Тест зі зміни орбіти подвійного астероїда» (Double Asteroid Redirection Test, DART), показує, що кінетичний удар космічного апарата в астероїд Діморфос успішно змінив орбіту цього небесного тіла. Це перший випадок, коли людство навмисно змінило рух небесного об’єкта, і перша повномасштабна демонстрація технології зміни орбіти астероїдів.

«У кожного з нас є відповідальність за захист нашої рідної планети. Зрештою, вона у нас одна», — сказав адміністратор NASA Білл Нельсон (Bill Nelson). «Ця місія показує, що NASA намагається бути готовим до всього, що в нас кидає Всесвіт. NASA довело, що ми важливі, як захисники планети. Це переломний момент для захисту планети та всього людства. Він показує можливості NASA та партнерів агентства з усього світу».

До зіткнення з DART Діморфос обходив свій більший материнський астероїд Дідимос за 11 годин 55 хвилин. Після навмисного зіткнення космічного апарата з астероїдом 26 вересня астрономи за допомогою наземних телескопів стали визначати наскільки змінився період обертання. Тепер дослідницька група підтвердила, що удар змінив орбіту Діморфоса навколо Дідимоса на 32 хвилини, скоротивши орбіту з 11 годин і 55 хвилин до 11 годин і 23 хвилин. Похибка вимірювання становить приблизно плюс — мінус 2 хвилини.

NASA ставило за мету мінімальну успішну зміну періоду обертання Діморфоса на 73 секунди або більше. Перші дані показують, що DART перевершив цей мінімальний контрольний показник у понад 25 разів.

«Цей результат є важливим кроком до розуміння повного ефекту впливу DART на цільовий астероїд», — сказала Лорі Ґлейз (Lori Glaze), директор Відділу планетології NASA у штаб-квартирі NASA у Вашингтоні. «Оскільки щодня надходять нові дані, астрономи зможуть краще оцінити, чи можна і як треба використати таку місію, як DART, в майбутньому для захисту Землі від зіткнення з астероїдом, якщо ми коли-небудь виявимо такий астероїд».

Дослідницька група все ще збирає дані за допомогою наземних обсерваторій по всьому світу, а також за допомогою радіолокаційних установок на планетному радарі Лабораторії реактивного руху NASA в Голдстоуні в Каліфорнії та в обсерваторії Грін-Бенк Національного наукового фонду в Західній Вірджинії. Такі спостереження дозволять підвищити точність вимірювання нового періоду обертання астероїда.

Зараз увага зміщується в бік вимірювання ефективності передачі імпульсу від зіткнення DART зі швидкістю приблизно 22 530 кілометрів на годину з ціллю. Це включає в себе подальший аналіз «викиду» — багатьох тонн астероїдного каміння, зміщеного та викинутого в космос під час удару. Віддача уламків, що утворилися внаслідок вибуху, значно посилила силу поштовху DART на Діморфос — це трохи схоже на те, як струмінь повітря, що витікає з повітряної кульки зміщує її в протилежному напрямку.

Щоб зрозуміти ефект віддачі від викиду, треба більше інформації про фізичні властивості астероїда, такі як характеристики його поверхні та його щільність (твердий чи сипкий). Ці питання науковці ще досліджують.

«DART дав нам деякі захопливі дані як про властивості астероїдів, так і про ефективність кінетичного ударного за допомогою космічного апарата, як технології планетарного захисту», — сказала Ненсі Чабот (Nancy Chabot), керівник-координатор місії DART з Лабораторії прикладної фізики Джона Гопкінса (Applied Physics Laboratory, APL) у Лорелі, штат Меріленд. «Команда DART далі працює над цим багатим набором даних, щоб повністю зрозуміти це перше випробування планетного захисту через відхилення астероїда».

Для цього аналізу астрономи будуть вивчати зображення Діморфоса, отримані з камери DART та за допомогою космічного зонда Light Italian CubeSat (LICIACube), створеного Італійським космічним агентством, щоб приблизно визначити масу та форму астероїда. Приблизно через чотири роки проєкт Hera («Гера») Європейського космічного агентства також планує виконати докладні дослідження системи подвійного астероїда Дідимоса, приділивши особливу увагу кратеру, який виник внаслідок удару DART. Також буде зроблено точне вимірювання маси Діморфоса.

Лабораторія прикладної фізики Джона Гопкінса побудувала і управляла космічним апаратом DART. Вона очолює місією DART для Координаційного офісу планетної оборони NASA як про’кту Офісу програми планетних місій агентства. Для встановлення результатів місії команда DART використала такі телескопічні засоби: Голдстоун, обсерваторія Грін-Бенк, телескоп Своуп в обсерваторії Лас-Кампанас у Чилі, данський телескоп в обсерваторії Ла-Сілла в Чилі та глобальну мережу телескопів обсерваторії Лас-Камбрес у Чилі та Південній Африці.

Ані Діморфос, ані Дідимос не становлять небезпеки для Землі до або після контрольованого зіткнення DART із Діморфосом.

Для отримання додаткової інформації про місію DART відвідайте: https://www.nasa.gov/dart.

За інф. з сайту www.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.