Місія NASA до астероїда Психея цього року не почнеться

news 25 06 2224 червня 2022 р. NASA оголосило, що місія до астероїда Psyche (Психея), перша місія агентства з вивчення багатого металами астероїда, не розпочнеться у цьому році, як було заплановано.

Через пізню поставку програмного забезпечення для виконання польоту космічного зонда та обладнання для тестування, NASA не має достатньо часу, щоб завершити випробування, потрібні до його запуску. Старт мав відбутися цього року не пізніше 11 жовтня. Інженерам та науковцям місії потрібно більше часу, щоб переконатися, що програмне забезпечення працюватиме належним чином під час польоту.

NASA обрало місію до Психеї у 2017 році як частину програми Discovery — низки недорогих конкурентоспроможних місій під керівництвом одного головного дослідника. Агентство формує незалежну групу експертів для аналізу подальшого розвитку кожного проєкту та програми Discovery загалом.

«NASA дуже серйозно ставиться до витрат і планування своїх проєктів і програм», — сказав Томас Зурбухен (Thomas Zurbuchen), заступник керівника Директорату наукових місій NASA у Вашингтоні. «Ми вивчаємо ситуацію цієї місії в контексті програми Discovery, і рішення про подальший шлях буде ухвалене в найближчі місяці».

Незалежна група оцінювання, яка зазвичай складається з експертів з уряду, наукових кіл та промисловості, розгляне можливі варіанти наступних кроків, зокрема й оцінку витрат. Також будуть розглянуті наслідки для програми Discovery агентства та планетології.

Програмне забезпечення космічного апарата для навігації та польоту керує його орієнтацією під час польоту та забезпечує наведення антени космічного зонда на Землю, щоб він міг надсилати дані та отримувати команди. Також воно надає інформацію про траєкторію сонячній електричній силовій установці космічного апарата, яка починає працювати через 70 днів після запуску.

Коли інженери місії в Лабораторії реактивного руху (Jet Propulsion Laboratory, JPL) NASA у Південній Каліфорнії почали тестувати систему, то виявили ​​на тестовому стенді проблему сумісності програмного забезпечення. У травні NASA перенесло дату запуску місії з 1 серпня на пізніший час, не раніше 20 вересня, щоб виконати потрібну роботу. Виявлено та виправлено проблему з тестовими стендами; однак немає достатньо часу, щоб завершити повну перевірку програмного забезпечення для запуску в цьому році.

«Політ на далекий багатий металами астероїд, використовуючи Марс як гравітаційну допомогу на шляху туди, вимагає неймовірної точності. Ми повинні це зробити правильно. Сотні людей доклали надзвичайних зусиль для підготовки місії під час цієї пандемії, і робота буде продовжуватися, бо комплексне програмне забезпечення для польотів буде ретельно перевірено та оцінено», — сказала директор JPL Лорі Лешин (Laurie Leshin). «Рішення відкласти запуск було непростим, але правильне».

Період запуску місії в 2022 році (це відтинок часу з 1 серпня до 11 жовтня) давав змогу космічному зонду прибути до астероїда Психея в 2026 році. Можливі періоди запуску в 2023 і 2024 роках, але відносне орбітальне положення Психеї та Землі означає, що космічний апарат прибуде до астероїда тільки в 2029 і 2030 роках відповідно. Точні дати цих потенційних періодів запуску ще не визначені.

«Наша дивовижна група подолала майже всі неймовірні проблеми зі створення космічного апарата під час COVID», — сказала головний дослідник місії Психея Лінда Елкінс-Тентон (Lindy Elkins-Tanton) з Університету штату Аризона, який очолює місію. «Ми подолали численні апаратні та програмні проблеми, і врешті нас зупинила ця остання проблема. Нам просто потрібно трохи більше часу, і ми також розберемося з цим. Науковці готові рухатися вперед, і я дуже вдячна їм за майстерність».

Загальна вартість місії Психея разом з ракетою-носієм становить 985 мільйонів доларів. З них на сьогодні витрачено 717 мільйонів доларів. Наразі фахівці рахують орієнтовні витрати на підтримку кожного з повного спектру доступних варіантів місії.

На ракеті SpaceX Falcon Heavy, що мала вивести зонд Psyche у міжпланетний простір, планували помістити ще два корисні навантаження — два космічні апарати місії NASA Janus для вивчення подвійних систем астероїдів і апарат для демонстрації технології Deep Space Optical Communications (тестування інтегрованого лазерного зв’язку з високою швидкістю передачі даних). Тепер NASA оцінює варіанти обох проєктів.

Щоб дізнатися більше про місію Psyche, відвідайте: https://www.nasa.gov/psyche.

За інф. з сайту www.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.