Майже всі високоенергетичні нейтрино походять від квазарів

news 07 03 21 1v

Нейтринна обсерваторія IceCube облаштована під льодом на Південному полюсі. Час від часу IceCube виявляє космічні нейтрино з особливо великою енергією. Деякі з них такі високоенергетичні, що науковці досі не впевнені як щодо джерела їхнього походження, так і процесів, які спричиняють появу цих частинок. Але нове дослідження, результати якого оприлюднив Astrophysical Journal, вказує на те, що такі нейтрино походять від квазарів.

Квазари — це далекі надмасивні чорні діри. У ранньому Всесвіті багато з них були надзвичайно активними. Гаряча речовина, що оточує ці чорні діри, може випромінювати все — від рентгенівських променів до потужних сплесків радіовипромінювання. В новому дослідженні група науковців зробила аналіз 7-річних даних спостережень IceCube і виявила цікавий взаємозв’язок між квазарами та високоенергетичними нейтрино.

news 07 03 21 2vМапа порівняння розташування квазарів із ймовірними джерелами нейтрино. Фото з сайту www.universetoday.com.

Дані показали, що більшість високоенергетичних нейтрино походять із центрів квазарів. Їх виявлення часто відбувається приблизно в той час, коли квазар зазнає сильного радіосплеску. Оскільки нейтрино рухаються майже зі швидкістю світла, фотони та нейтрино досягають Землі фактично одночасно. Це свідчить про те, що радіосплески, які спричиняє квазар, є причиною появи високоенергетичних нейтрино.

Щоб пояснити механізм походження нейтрино, науковці запропонували приблизну модель. Сильні радіосплески квазарів виникають, коли гарячий іонізований газ поблизу чорної діри протікає через сильні магнітні поля. Заряджені частинки прискорюються і починають генерувати радіовипромінювання. Але швидкий потік щільної плазми також змушує ядра та електрони стикатися одні з одними. Високоенергетичні зіткнення протонів може бути причиною появи піонів, які при розпаді випромінюють гамма-промені та нейтрино.

news 07 03 21 3v

Схема, що демонструє процес утворення нейтрино високої енергії квазаром. Фото з сайту www.universetoday.com.

Це лише приблизна модель. Для її подальшого обґрунтування науковці планують зібрати більше радіоспостережень за квазарами, а також дані, отримані за допомогою Байкальського нейтринного телескопа кубокілометрового об’єму (Baikal Gigaton Volume Detector). Разом це дасть змогу дослідникам докладно вивчити центральні райони квазарів.

За інф. з сайту www.universetoday.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.