Космічний телескоп «Спітцер» (Spitzer), який упродовж 16 років давав змогу відкривати екзопланети, вивчати галактики в ранньому Всесвіті, а також спостерігати планети і астероїди Сонячної системи, припинить роботу в січні 2020 року. Так вирішили в NASA після того, як пошуки зовнішнього джерела фінансування виявилися безуспішними.
Астрономи сподівалися «утримати» Spitzer в робочому стані доти, поки не стане до ладу космічний телескоп Джеймса Вебба. Але його запуск кілька разів переносили на пізніший термін і нині це планують зробити на початку 2021 р. Бюджет відділу астрофізики NASA націлено головно на фінансування цього телескопа.
Зображення в інфрачервоному світлі туманності W40 у формі метелика — хмари газу й пилу, де формуються зорі, і яка міститься на відстані 1400 світлових років від Землі, — отримано з допомогою космічного телескопа Spitzer. Фото з сайту https://astronomynow.com.
«30 січня 2020 року космічний телескоп NASA Spitzer передасть останні науково-технічні дані до центру управління місією, а потім закінчить свою дивовижну місію», — сповістила Ліза Сторрі-Ломбарді (Lisa Storrie-Lombardi), керівник проекту «Спітцер» в Лабораторії реактивного руху NASA в Пасадені (Каліфорнія).
«Але навіть після того, як Spitzer припинить роботу, науковці продовжать робити відкриття, використовуючи дані, отримані упродовж 16-річних спостережень», — написала в блозі Сторрі-Ломбарді. «Spitzer дав змогу отримати новаторські результати в нашому розумінні планетних систем навколо інших зір, еволюції галактик в ближньому й далекому Всесвіті, структури нашої галактики, ріжноманітного життя зір і тіл Сонячної системи».
Роботу Spitzer, який належить до складу чотирьох великих обсерваторій NASA (окрім нього, це Космічний телескоп імені Габбла, гамма-обсерваторія «Комптон» та рентгенівська обсерваторія «Чандра»), планували завершити в 2014 році, але керівники проекту знайшли способи скоротити експлуатаційні витрати місії й зберегти телескоп.
У 2017 р. NASA звернулося до приватних організацій, зокрема академічних установ, з проханням взяти в управління «Спітцер» після того, як NASA перестане фінансувати місію. Дві організації подали пропозиції взяти на себе відповідальність за «Спітцер», але вони не змогли забезпечити потрібне фінансування, вважає Феліція Чоу (Felicia Chou), представник NASA. У 2018 фінансовому році робота Spitzer коштувала 11 мільйонів доларів.
П’ятирічна, згідно з планом, місія Spitzer почалася в 2003 р. — телескоп на орбіту вивела ракета-носій Delta 2, що стартувала з мису Канаверал 25 серпня. Телескоп мав резервуар з рідким гелієм (ця речовина була охолоджувачем для чутливих інфрачервоних детекторів, які розробили для отримання зображень деяких найхолодніших місць у Всесвіті), що вичерпався до 2009 р. Після цього місію було продовжено й телескоп виконував спостереження в ближньому інфрачервоному діапазоні електромагнітного спектра, бо для детекторів цього діапазону охолодження не потрібне.
Томас Зурбухен (Thomas Zurbuchen), керівник наукового відділу NASA сказав, що агентство припиняє місію Spitzer з «почуттям слави для місії, яка перевищила будь-які очікування».
За інф. з сайту https://astronomynow.com