Інфрачервоні можливості космічного телескопа Джеймса Вебба дають змогу відкривати найдавніші галактики в молодому Всесвіті

news 16 11 22Аналіз найпершого зображення, отриманого за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба, показав: інструмент MIRI (Mid-Infrared Instrument), розроблений у Нідерландах, працює навіть краще, ніж сподівалися його розробники. Дослідники з Ґронінґенського університету показали, що інфрачервоний телескоп реєструє деталі галактик на час, коли Всесвіту було лише близько 1 мільярда років. Цей період важливий для астрономів, бо саме тоді утворилися перші галактики. Аналіз науковців незабаром оприлюднить The Astrophysical Journal.

Протягом останніх 20 років дослідникам доводилося покладатися на інфрачервоні зображення від космічного телескопа Spitzer («Спітцер»). Цей телескоп міг реєструвати випромінювання, що виникло приблизно через 2—3 мільярди років після Великого Вибуху. «Ви могли б вважати, що 1 мільярд років, яких “досягає” Вебб, не має такого великого значення, — сказав керівник дослідження Едоардо Яні (Edoardo Iani) з Ґронінґенського університету. «Але ви маєте змогу спостерігати саме той час, коли були сформовані перші галактики. Тому ми дуже задоволені нашими висновками».

news 16 11 22 vЧотири віддалені галактики в скупченні SMACS 0723 (абревіатура від Southern MAssive Cluster Survey). Аналіз найпершого зображення космічного телескопа Джеймса Вебба показує, що інфрачервоний телескоп розкриває деталі галактик з того часу, коли Всесвіту було лише близько 1 мільярда років. Ліворуч: перше зображення з чотирма виділеними галактиками. Праворуч чотири галактики, кожну з яких видно за допомогою іншого телескопа чи інструменту. HST — Космічний телескоп імені Габбла. JWST/NIRCam — це інструмент NIRCam на космічному телескопі Джеймса Вебба. JWST/MIRI — це інструмент MIRI на космічному телескопі Джеймса Вебба. Яскравим прикладом є те, що галактику ID 367 неможливо побачити за допомогою «Габбла». Авторські права на зображення: JWST/E. Яні (E. Iani) та К. Капуті (K. Caputi). Фото з сайту https://phys.org.

Завдяки інфрачервоним зображенням космічного телескопа Джеймса Вебба астрономи змогли помітити, серед іншого, галактики, які ще не були відкриті. Вони також змогли більш точно розрахувати, скільки зір було в дуже молодих, далеких галактиках. Причина, чому попередні оцінки, засновані на зображеннях від Космічного телескопа імені Габбла, були неточними, полягає в тому, що він не реєстрував початкове видиме світло галактик, бо воно зазнало зміщення в червону ділянку електромагнітного спектра внаслідок розширення Всесвіту.

Співавтор аналізу Каріна Капуті (Karina Caputi) з Ґронінґенського університету очікує, що найближчим часом стане доступною більша кількість зображень, особливо так званих «глибоких». «Можливо, це дозволить нам трохи проникнути в темні віки. Коли ми розробляли інструмент MIRI, ми приховано сподівалися, що нам це вдасться, але тепер, схоже, це справді станеться».

Інструмент MIRI (приймач середнього інфрачервоного діапазону — це камера та спектрограф, які реєструють інфрачервоне випромінювання у діапазоні від 5 до 28 мікрон) розроблено NASA і ESA спільно з кількома європейськими партнерами. Спектрометр MIRI був створений завдяки зусиллям Нідерландської дослідницької школи астрономії (Netherlands Research School for Astronomy, NOVA) та дослідницьких інститутів Великобританії і Німеччини.

За інф. з сайту https://phys.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.