Астрономи отримали нове дивовижне зображення поверхні старої червоної гігантської зорі, що дозволило пролити нове світло на майбутнє нашого Сонця. Зоря, відома як W Hydrae, лежить на відстані 320 світлових років від Землі в сузір’ї Гідри (Hydra). W Hydrae має таку ж масу, як і Сонце, але вона наближається до кінця свого життя і тому має величезні розміри — її діаметр удвічі перевищує розміри орбіти Землі.
Нові спостереження W Hydrae виконали шведські астрономи з Технічного університету Чалмерса (Chalmers University of Technology) з допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array, ALMA) в Чилі.
Найкраще зображення зорі W Hydrae, яке коли-небудь отримували астрономи. Її маса така, як і маса Сонця, але її розміри значно більші, ніж в нашої зорі. Пунктирною лінією для порівняння показано в масштабі орбіту Землі навколо Сонця. Фото з сайту www.space.com.
Воутер Влеммінґс (Wouter Vlemmings), провідний автор статті, оприлюдненій в журналі Nature Astronomy, зауважив: «Нам важливо вивчати не лише те, який вигляд мають червоні гіганти, але і як вони змінюються і як наповнюють Галактику елементами, що є складовими життя».
W Hydrae — дуже яскрава, але відносно холодна зоря. Вона належить до зір, які на діаграмі Герцшпрунга—Рассела містяться в ділянці під назвою асимптотичне відгалуження гігантів (asymptotic giant branch, AGB). Зорі такого віку збільшуються в розмірі, а їхня температура спадає. Досягнувши стадії червоного гіганта, вони скидають верхні шари в космічний простір. Астрономи вважають, що Сонце матиме схожий розвиток і з часом перетвориться на червону гігантську зорю.
На зображенні показано червону зорю-гігант W Hydrae на місці Сонця в нашій планетній системі (орбіту Землі, позначено синім кольором). Сонце в майбутньому матиме схожі розміри. Фото з сайту www.space.com.
Зображення W Hydrae, отримані ALMA з найвищим розділенням, показують процеси, що відбуваються на поверхні зорі. Науковці виявили «несподівано компактну та яскраву точку» на диску зорі, що свідчить про наявність шару гарячого газу в тій ділянці її атмосфери, яку називають хромосфера.
«Наші вимірювання яскравої плями свідчать, що в атмосфері зорі існують потужні ударні хвилі, які мають вищі температури, ніж передбачають поточні теоретичні моделі зір AGB» — зазначив Тео Хурі (Theo Khouri), астроном з університету Чалмерса, співавтор дослідження.
Іншим можливим поясненням яскравої плями може бути те, що під час спостережень на зорі стався гігантський спалах. Астрономи планують подальше вивчення W Hydrae, щоб краще зрозуміти, що саме відбувається в атмосфері зорі. Це дослідження також може пролити світло на долю нашого Сонця, підсумували дослідники.
За інф. з сайту www.space.com