Міжнародна група астрономів, серед яких кілька науковців з Нідерландів, склала мапу космічної «павутини» (cosmic web), не використовуючи вперше яскравих квазарів. Їхні висновки планує незабаром оприлюднити журнал Astronomy & Astrophysics.
Астрономи давно висловили припущення, що мільярди галактик у нашому всесвіті пов’язані величезною космічною павутиною газових потоків. Саму мережу важко побачити, оскільки вона майже не генерує світла. Досі в космічній павутині за допомогою квазарів виявляли лише вузли. Квазари — це надмасивні чорні діри в центрах галактик, оточення яких випромінює величезну кількість енергії. Потім її розсіює космічна павутина й завдяки цьому вона стає видимою навколо квазарів. На жаль, квазари трапляються рідко. Ба більше, вони розташовані лише у вузлах космічної павутини. Як результат, вони дають змогу бачити лише малу частину цієї павутини.
Вперше дослідникам вдалося побачити невеликий шматочок космічної павутини без використання квазарів. Група науковців під керівництвом Роланда Бекона (Roland Bacon) з Ліонського астрофізичного дослідницького центру (Center de Recherche Astrophysique de Lyon, CNRS) упродовж 140 годин (протягом шести ночей з серпня 2018 р. до січня 2019 року) спостерігала частину відомого Ультраглибокого поля Габбла (Hubble Ultra Deep Field) за допомогою Дуже великого телескопа.
Використовуючи багатоелементний спектрограф (Multi Unit Spectroscopic Explorer, MUSE), дослідники змогли зареєструвати світло від груп зір і галактик, що було розсіяне газовими нитками з космічної павутини. Це світло виникло приблизно через 2 мільярди років після Великого Вибуху.
Спостереження показали, що потенційно більше половини розсіяного світла походить не від великих яскравих джерел випромінювання, а від великої кількості невідкритих раніше галактик з дуже низькою яскравістю, які занадто тьмяні, щоб спостерігати їх окремо.
Отримані результати підсилюють гіпотезу про те, що молодий Всесвіт містив величезну кількість невеликих груп молодих зір. Співавтор дослідження Джоп Шайе (Joop Schaye) з Лейденської обсерваторії (Лейденський університет, Нідерланди): «Ми вважаємо, що світло, яке ми бачимо, походить головним чином від молодих галактик, кожна з яких містить у мільйони разів менше зір, ніж наш Молочний Шлях. Такі крихітні галактики, ймовірно, поклали край космічним “темним вікам”, коли менше ніж через мільярд років після Великого Вибуху Всесвіт освітили й нагріли перші покоління зір».
Учасник дослідження Майкл Маседа (Michael Maseda) з Лейденської обсерваторії додає: «Таким чином, спостереження MUSE не тільки дають нам уявлення про космічну павутину, але й надають нові докази існування дуже малих галактик, які відіграють таку вирішальну роль у моделі раннього Всесвіту».
У майбутньому астрономи хотіли б скласти мапу більших частин космічної павутини. Ось чому вони працюють над вдосконаленням інструменту MUSE, щоб він забезпечив поле зору вдвічі — вчетверо більше.
За інф. з сайту https://phys.org