Астрономи оприлюднили мапу, на якій показано 25 000 надмасивних чорних дір

news 20 02 21 v

Міжнародна група астрономів оприлюднила мапу неба, на якій показано понад 25 000 надмасивних чорних дір. Мапа, яку вмістять в журналі Astronomy & Astrophysics, є найдокладнішою мапою неба в галузі так званих низьких радіочастот. Астрономи, серед яких були дослідники Лейденської обсерваторії, для виконання дослідження використали 52 станції радіотелескопа «Низькочастотний маси антен» (Low Frequency Array, LOFAR), що розміщені в дев’ятьох європейських країнах.

Зорі чи чорні діри?

Для нетренованого ока мапа неба, здається, містить тисячі зір, але насправді це надмасивні чорні діри. Кожна чорна діра міститься в іншій далекій галактиці. Радіовипромінювання виникає в речовині, яка в міру наближення до чорної діри була викинута з її околиць.

Керівник дослідження Франческо де Ґасперін (Francesco de Gasperin), який раніше працював у Лейденському університеті, а нині є співробітником Гамбургського університету в Німеччині, про дослідження сказав: «Це результат багаторічної роботи над неймовірно складними даними. Нам довелося винайти нові методи перетворення радіосигналів у зображення неба».

З дна басейну

Спостереження довгохвильового радіовипромінювання ускладнює іоносфера, яка оточує Землю. Цей шар вільних електронів діє як мутна лінза, що постійно рухається поперек антени радіотелескопу. Співавтор дослідження Рейноут ван Верен (Reinout van Weeren) з Лейденської обсерваторії пояснює: «Це схоже на те, коли ви намагаєтесь побачити світ, занурившись у басейн. Коли ви дивитеся вгору, хвилі на воді басейну відхиляють промені світла і спотворюють зображення».

Мапа всього неба

Нову мапу створено шляхом поєднання даних 256-годинних спостережень за північним небом. В цій роботі дослідники використали суперкомп’ютери з новими алгоритмами, що коригують вплив іоносфери кожні чотири секунди. Науковий керівник Лейденської обсерваторії Гууб Рьоттґерінґ (Huub Röttgering) в захваті від результатів: «Після багатьох років розробки програмного забезпечення так дивовижно бачити, що це справді вдалося».

Нині мапа охоплює 4 відсотки північної півкулі неба. Астрономи планують продовжувати, поки не складуть мапу всього північного неба. На додаток до надмасивних чорних дір, на мапі, крім усього іншого, також можна отримати уявлення про великомасштабну структуру Всесвіту.

За інф. з сайту https://phys.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.