Астрономи знайшли докази сплесків густини темної матерії навколо чорних дір зоряної маси

news 07 03 23v

Давно висловлено припущення, що навколо чорної діри можуть виникати сплески густини темної матерії. Однак досі не було виявлено жодних обнадійливих доказів, які б підтверджували це теоретичне припущення. У новій статті астрономи з Гонконгського педагогічного університету повідомляють про існування стрибків щільності темної матерії навколо двох сусідніх чорних дір зоряної маси: A0620-00 і XTE J1118+480.

«Ми обрали для дослідження дві сусідні чорні діри (A0620-00 і XTE J1118+480) у подвійних зоряних системах», — сказали астрономи Гонконгського педагогічного університету Ман Го Чан (Man Ho Chan) і Чак Ман Лі (Chak Man Lee).

«Спостережні дані про зорі-компаньйони цих чорних дір показують, що їхній період обертання зменшується приблизно на одну мілісекунду (1 мс) на рік. Це майже в 50 разів перевищує теоретичну оцінку, яка становить приблизно 0,02 мс на рік».

Щоб перевірити, чи існує темна матерія навколо чорних дір, науковці застосували «модель динамічного тертя темної матерії» до систем A0620-00 і XTE J1118+480. За допомогою комп’ютерного моделювання вони виявили, що швидке зменшення орбіт зір-компаньйонів точно відповідає даним спостережень.

Показово — це непрямий доказ того, що темна матерія навколо чорних дір може створювати значне динамічне тертя, уповільнюючи орбітальну швидкість зір-компаньйонів. Висновки, які підтвердили теоретичну гіпотезу, сформульовану в кінці 20-го століття, є проривом у дослідженні темної матерії.

Згідно з гіпотезою, темна матерія, що міститься досить близько до чорних дір, буде ними поглинута, а її залишки зазнають перерозподілу в навколишньому просторі. Внаслідок такого процесу виникне сплеск густини темної матерії навколо чорних дір.

«Висока щільність темної матерії створить динамічне тертя зорі-компаньйона, схоже на силу опору», — сказав доктор Чен. «Це перше в історії дослідження, яке застосувало «модель динамічного тертя» для перевірки та доведення існування темної матерії, що оточує чорні діри. Воно відкриває важливий новий напрям для майбутніх досліджень темної матерії».

Попередні дослідження з виявлення темної матерії здебільшого спиралися на виявлення гамма-променів і гравітаційних хвиль, тобто залежали від виникнення рідкісних подій, таких як злиття двох чорних дір. У цьому випадку астрономам часто доводиться довго бути в очікуванні такого явища. Новий спосіб вивчення темної матерії не має такого обмеження.

«Тільки в галактиці Молочний Шлях існує щонайменше 18 подвійних систем, схожих на ті, які ми досліджували. Вони можуть надати багато інформації, яка допоможе розгадати таємницю темної матерії», — зазначили науковці. Їхню статтю оприлюднив the Astrophysical Journal Letters.

За інф. з сайту www.sci.news

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.