Астероїд Апофіс не становить загрози для Землі. Щонайменше протягом наступних 100 років

news 28 03 21Про всяк випадок, якщо це було у вашому списку речей, про які слід турбуватися, нові спостереження за астероїдом Апофіс виключають будь-який шанс його зіткнення із Землею протягом щонайменше століття. Як наслідок, Європейське космічне агентство вилучило астероїд шириною 350 метрів зі свого «Переліку ризиків» («Risk List») тіл Сонячної системи, які мають ненульовий шанс вразити Землю.

Звісно, понад 1140 відомих об’єктів, які становлять принаймні теоретичну загрозу зіткнутися із Землею в якийсь момент у майбутньому, нікуди не поділися! Але Апофіс в найближчі роки не буде належати до цієї категорії.

news 28 03 21 2vСхема, що ілюструє проходження повз Землю астероїда Апофіс 13 квітня 2029 р. Нові спостереження вказують: немає будь-якого шансу його зіткнення з нашою планетою принаймні протягом наступного століття. Фото з сайту https://astronomynow.com.

Виявивши в 2004 році цей астероїд, астрономи встановили, що можливі два зіткнення — у 2029 і 2036 роках. Але додаткові спостереження небесного об’єкта показали, що цього не трапиться. Проте невеликий шанс на катастрофу в 2068 році зберігався. Тепер нові радіолокаційні спостереження, виконані на початку березня поточного року науковцями Комплексу далекого космічного зв’язку Ґолдстоун (Goldstone Deep Space Communications Complex) NASA в Каліфорнії та за допомогою радіотелескопа обсерваторії Ґрін Бен у Західній Вірджинії дали достатньо даних про орбіту астероїда, щоб виключити зіткнення принаймні протягом найближчого століття.

13 квітня 2029 року Апофіс пройде на відстані приблизно 35 000 кілометрів від Землі, вдесятеро ближче, ніж Місяць, і його буде видно неозброєним оком. Гравітація Землі вплине на орбіту астероїда, і до березневих спостережень ще існував шанс, хоча і малий, можливого зіткнення в 2068 році.

news 28 03 21 3vСхема, що ілюструє проходження Апофіса повз Землю в 2029 році. Фото з сайту https://astronomynow.com.

«За результатами останніх оптичних і радіолокаційних спостережень, невизначеність орбіти Апофіса до 2029 року зменшилася із сотень кілометрів до лише декількох кілометрів», — сказав Давіде Фарнокчя (Davide Farnocchia) з Центру досліджень навколоземних об’єктів (Center for Near Earth Object Studies) NASA. Навіть з урахуванням гравітаційного впливу Землі під час проходження 2029 року, останні спостереження не показують потенційних зіткнень принаймні протягом наступного століття.

«Відкриття Апофіса та ранні роботи, спрямовані на відстеження та розуміння його орбіти, сталися тоді, коли нинішня діяльність Планетної оборони (Planetary Defence) була ще в зародковому стані», — сказав Хуан Луїс Кано (Juan Luis Cano) з Координаційного центру навколоземних об’єктів (Near-Earth Object Coordination Centre) Європейського космічного агентства.

«Те, що це трапилося в такий ранній період розвитку цієї справи, стало сильним мотивом для вдосконалення наших можливостей з точного прогнозування руху цих цікавих та потенційно небезпечних об’єктів. Сьогодні після вилучення Апофіса зі “Списку ризиків” ми закриваємо велику просвітницьку главу історії Планетної оборони».

За інф. з сайту https://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.