Андромеда «з’їла», можливо, галактику-«сестру» Молочного Шляху

news 24 07 18Нове дослідження, результати якого оприлюднив журнал Nature Astronomy, вказує на те, що близько 2 мільярдів років тому галактика Андромеди зруйнувала одну з найбільших галактик у Місцевій групі, перетворивши її в компактну зоряну систему, відому як M32. Нині вона є галактикою-супутником Андромеди. Зіткнення двох великих зоряних систем привело до того, що галактика-попередник M32 (її назвали M32p) втратила більшу частину своєї маси.

 

news 24 07 18 v

Ця графіка показує, як галактика Андромеди подрібнила велику галактику M32p від якої зрештою залишилося лише галактичне ядро, відоме як M32, а також гігантський ореол багатих металами зір середнього віку. Фото з сайту http://astronomy.com.

«Астрономи тривалий час вивчають Місцеву групу ― Молочний Шлях, Андромеду та їхніх супутників. Тому з подивом зрозуміли, що в нашої галактики була “сестра” про яку ми досі не знали», — сказав співавтор дослідження Ерік Белл (Eric Bell), астроном з Мічиганського університету.

Історія утворення Андромеди — не до кінця з’ясована. Хоча деякі попередні дослідження показали, що Андромеда у процесі еволюції накопичувала масу завдяки поглинанню багатьох менших галактик, інші вказують: ця масивна зоряна система пережила одне велике злиття в певний момент свого розвитку.

Щоб дослідити, як Андромеда накопичила масу, автори дослідження виконали комп’ютерне моделювання утворення галактики. Вони ставили за мету показати, що спостережувані властивості Андромеди, зокрема масивний, але майже невидимий ореол зір, можна пояснити одним великим злиттям з об’єктом, який був колись третьою найбільшою галактикою в Місцевій групі, тобто з M32p. Ця давно зникла галактика була щонайменше в 20 разів масивнішою, ніж будь-яка галактика, яку коли-небудь поглинув Молочний Шляхом. З результатів дослідження випливає, що її залишки все ще обертаються навколо Андромеди у вигляді М32.

«М32 ― дивне утворення», ― сказав Белл. «Хоча воно має вигляд компактної старої еліптичної галактики, насправді це об’єкт з дуже великою кількістю молодих зір. Це одна з найкомпактніших галактик у Всесвіті. Немає іншої такої галактики, як вона».

Дослідники вважають, що поглинання великої галактики також пояснює, чому Андромеда має в гало дуже багато зір середнього віку з великою металічністю (зорі, що мають в своєму складі окрім водню і гелію інші хімічні елементи). Цього не було б, якби вона зазнала спорадичних спалахів зореутворення під час кількох поглинань малих галактик. Крім того, одне велике зіткнення пояснює, чому Андромеда володіє потовщеним диском і зазнала значного вибуху зореутворення близько 2 мільярдів років тому, коли виникло близько 20 відсотків її зір.

Ці нові результати важливі не тільки тому, що вони допомагають пролити світло на історію формування найбільшої галактики в нашій Місцевій групі. Вони також ставлять під сумнів традиційні уявлення щодо того, як галактики еволюціонують після масових зіткнень. Той факт, що спіральний диск Андромеди пережив зіткнення, означає, що галактичні диски можуть бути набагато стійкішими до впливу, ніж раніше вважали астрономи.

Використовуючи методику, застосовану в цьому дослідженні, для інших галактик, дослідники намагаються краще зрозуміти, як різні злиття можуть привести до зростання галактик у всьому Всесвіті. І, зважаючи на те, що Андромеда наразі перебуває у процесі зіткнення з Молочним Шляхом, який призведе до злиття двох галактик приблизно через 4 мільярди років, що більше ми знатимемо про злиття, то краще.

 

За інф. з сайту http://astronomy.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.