Запропоновано новий тип планетного об’єкта: санестій

news 24 05 17Є щось нове, щоб шукати на зоряному небі, і воно має назву «санестій» (synestia). Так вважають американські планетологи Саймон Лока (Simon Lock) з Гарвардського університету і Сара Стюарт (Sarah Stewart) з університету Каліфорнії. Згідно з їхньою пропозицією, санестій — об’єкт у формі пончика з гарячої рідкої і газоподібної речовини, — результат зіткнення тіл планетних розмірів.

У якийсь період на початку своєї історії сама Земля була ймовірно санестієм, зазначила Стюарт, яка є професором кафедри Землі і планетних наук Каліфорнійського університету в Девісі. Лок і Стюарт описали новий об’єкт в статті, опублікованій 22 травня в журналі Geophysical Research: Planets.

Лок, який є аспірантом в Гарварді, і Стюарт вивчали процес формування планет внаслідок серії гігантських зіткнень (impact). Сучасні теорії формування планет передбачають, що тверді планети, такі як Земля, Марс і Венера, сформувалися на початку існування Сонячної системи внаслідок зіткнення менших об’єктів один з одним. Ці зіткнення були настільки сильними, що тіло у процесі формування було розплавленим і частково випаровувалося, але врешті-решт охолоджувалося і ставало твердою (майже) сферичною планетою, які ми знаємо нині.

Лока і Стюарт особливо цікавило зіткнення тіл, які обертаються. Об’єкт, що обертається має кутовий момент, який має зберігатися при зіткненні. Згадайте фігуристку на льоду: якщо вона простягає руки, то це уповільнює її швидкість обертання, але вона обертається швидше, коли тримає руки біля свого тіла. Її кутовий момент один і той же. Якщо два фігуристи схоплять один одного, то їхній загальний кутовий момент буде сумою двох окремих (кожного фігуриста).

Дослідники змоделювали, що відбуватиметься, коли «фігуристи» розміром із Землею зіштовхуються з іншими великими об’єктами, що мають велику енергію і високий кутовий момент. «Ми розглянули статистику гігантських зіткнень і виявили, що вони можуть сформувати абсолютно нову структуру» — зауважила Стюарт.

news 24 05 17 v

Тверді планети, як вважають, утворюються внаслідок гігантських зіткнень тіл планетних розмірів. Зіткнення з високою енергією і високим кутовим моментом може спричинити утворення санестія — обертового тіла в якого зовнішні газоподібні шари містяться на орбіті навколо іншої частини тіла. Санестій дає нове розуміння, як формуються планети і супутники. На цьому малюнку показано в масштабі тверду планету, розплавлену структуру диска / кільце і санестій з тією ж масою (близько однієї маси Землі). Фото з сайту www.sciencedaily.com.

Дослідники виявили, що в діапазоні високих температур і кутового моменту, тіло планетного розміру може сформувати нову, набагато більшу структуру, що зовні нагадує зазубрений диск, схожий на еритроцит, або бублик із залитим центром. Об’єкт головно складає газоподібна речовина, без твердої або рідкої поверхні. Науковці назвали новий об’єкт «санестій» (synestia) — її утворено з двох слів («syn-» — «разом» і «Гестія» — ім’я грецької богині архітектури і споруд).

Ніхто ще не спостерігав санестіїв прямо, але вони можуть бути знайдені в інших зоряних системах, як тільки астрономи почнуть шукати їх разом з твердими планетами і газовими гігантами.

Робота виконана за фінансової підтримки NASA і Департаменту енергетики США.

За інф. з сайту www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.