Відтворення планет після смерті зорі

news 06 07 17Астрономи Джейн Ґрівс (Jane Greaves) з університету Кардіффа та Вейн Голленд (Wayne Holland) з Британського астрономічного технологічного центру в Единбурзі, можливо, знайшли відповідь на 25-річну загадку про те, як утворюються планети після вибуху наднових зір. Дослідники доповіли про результати своєї роботи в четвер, 6 липня, під час проведення національних астрономічних зборів Королівського астрономічного товариства в університеті м. Галл та у статті, поданій до журналу «Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства» (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society).

Перші планети за межами Сонячної системи були виявлені 25 років тому. Причому не навколо нормальної зорі, як наше Сонце, а біля крихітної надщільної нейтронної зорі. Вони лишилися після Наднової, грандіозного вибуху зорі, в кілька разів масивнішої, ніж Сонце.

Такі «планети в темряві» виявилися неймовірно рідкісними і астрономи здивовані тим, звідки вони беруться. Вибух наднових має знищувати будь-які наявні планети, тому нейтронна зоря мусить захопити знову речовину, щоб сформувати свої нові супутники. Ці планети, які з’явилися після смерті нормальної зорі, можна виявити, бо їх гравітаційна дія змінює час надходження радіоімпульсів від нейтронної зорі (пульсара). Ці імпульси в іншому випадку є дуже регулярними.

Ґрівс і Голленд вважають, що вони знайшли спосіб це довести. Ґрівес пояснює: «Ми почали пошуки речовини незабаром після того, як було оголошено про відкриття планети біля пульсара. У нас була одна ціль — пульсар Ґемінґа (Geminga), що лежить на відстані 800 світлових років у сузір’ї Близнюків».

Науковці спостерігали пульсар Ґемінґа з допомогою телескопа імені Джеймса Клерка Максвелла (James Clerk Maxwell Telescope, JCMT), який працює в субміліметровому діапазоні хвиль і міститься на Гаваях. Було отримано слабкі сигнали, що вказують на існування дуги довкола пульсара. Вона схожа на хвилю дугоподібної форми — пульсар Ґемінґа рухається дуже швидко через нашу галактику, значно швидше, ніж швидкість звуку в міжзоряному газі. Дослідники вважають, що речовина потрапляє в цю хвилю, а потім деякі тверді частинки дрейфують у бік пульсара. Розрахунки вказують на те, що ця захоплена міжзоряна маса відповідає принаймні кільком масам Землі. Отже, речовини може бути достатньо для майбутніх планет.

news 06 07 17 v

Схема туманності, утвореної через взаємодію міжзоряного газу з вітром електронів і позитронів, що надходять від пульсара. Пульсар Ґемінґа перетнув площину Галактики (праворуч знизу) близько 100 000 років тому. Вибух Наднової, очевидно, не був симетричним. Це привело до того, що залишок від вибуху віддаляється з швидкістю приблизно 200 км / сек з місця його народження. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

Ґрівс попереджає, що для вирішення чверть столітньої головоломки все ще потрібно більше даних: «Наше зображення нечітке, тому ми подали заявку для виконання спостережень на Великій міліметровій антені Атакама (Atacama Large Millimeter Array, ALMA), щоб отримати докладнішу інформацію. Ми, звісно, сподіваємось побачити цей космічний гравій, що обертається навколо пульсара, а не якісь віддалені краплини галактичного тла!»

Якщо дані ALMA підтвердять нову модель для пульсара Ґемінґа, науковці планують дослідити схожі пульсари і сприяти перевірці ідей формування планет в екзотичних середовищах. Це додасть ваги ідеї про те, що народження планет є звичним явищем у Всесвіті.

За інф. з сайту www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.