Таємниця вбивства галактик

news 18 01 17Науковці, які працюють в Міжнародному центрі радіоастрономічних досліджень (International Centre for Radio Astronomy Research, ICRAR), вказали на явище, що призводить до вилучення газу з галактик і, як наслідок, до їхньої ранньої «смерті». Результати дослідження 11000 галактик, які насильно втрачають свій газ, оприлюднив журнал «Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства».

Керівник нового дослідження Тобі Браун (Toby Brown), докторант ICRAR і Технологічного університету Суінберна (Swinburne University of Technology), звертає увагу на те, що галактики вбудовані в хмарах темної матерії, які астрономи називають гало темної матерії.

«Упродовж свого життя, галактики можуть мешкати в гало з темної матерії різних розмірів, починаючи від мас, характерних для нашого Молочного Шляху, до гало в тисячі разів масивніших», — зауважив Браун. Оскільки галактики рухаються крізь ці великі гало, то гаряча міжгалактична плазма знімає їхній газ завдяки швидкоплинному процесу, який називають відгін набігаючим тиском (ram-pressure stripping). Це схоже на гігантську космічну мітлу, яка підмітає газ з галактик. Водночас, видалення газу з галактик позбавляє їх можливості формувати нові зорі.

news 18 01 17 v

Уявлення художника про втрату галактиками газу внаслідок процесу, який називають відгін набігаючим тиском (ram-pressure stripping). Цей процес спричиняє ранню смерть галактик. Фото з сайту ICRAR.

«Це диктує життя галактики, бо наявні в ній зорі будуть остигати й старіти. Якщо ви видалите паливо для формування зір, то ви ефективно знищите галактику й перетворите її в мертвий об’єкт» — зазначив Тобі Браун.

Астрономи раніше знали про механізм вилучення газу з галактик тиском, який набігає. Але таке явище спостерігали у великих скупченнях галактик, що оточені наймасивнішими, з відомих у Всесвіті, гало. Результати нового дослідження вказують на те, що цей процес притаманний і для набагато менших скупчень галактик, окутаних значно меншою кількістю темної матерії.

Для свого дослідження група Брауна використала дані найбільшого огляду галактик в оптичному діапазоні електромагнітного спектру Sky Survey Sloan Digital, а також дані спостережень атомарного газу в галактиках (The Arecibo Legacy Fast ALFA survey), виконаних у радіодіапазоні.

Тобі Браун зауважив, що інший процес, який призводить до втрати галактикою газу та її смерті, називають удушення (strangulation). Він полягає в тому, що зореутворення в галактиці відбувається дуже швидко, вона не встигає поповнювати запаси газу й тому «голодує» до смерті. Але такий процес є тривалим. Натомість завдяки відгону набігаючим тиском галактика втрачає газ швидко — упродовж десятків мільйонів років. За астрономічними мірками це дуже швидко.

За інф. www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.