Швидкі радіосплески можуть виникати щосекунди

news 23 09 17У 2001 р. вперше було виявлено швидкі радіосплески (fast radio bursts, FRB) — нічого подібного раніше астрономи ніколи не бачили. Відтоді відкрито кілька десятків FRB, але астрономи досі не знають причини цих швидких і потужних сплесків радіовипромінювання.

Анастасія Фіалков (Anastasia Fialkov) і Аві Лоєб (Avi Loeb), астрономи з Гарвард-Смітсонівського астрофізичного центру (США), уперше оцінили кількість FRB, які мають відбуватися повсякчас в усій спостережуваній частині Всесвіту. Згідно з результатами цієї роботи в нашому Всесвіті щосекунди відбувається приблизно один швидкий радіосплеск.

«Якщо ми маємо справу з такими високими темпами появи FRB, що відбуваються в будь-який час, то ви можете уявити небо, заповнене спалахами папарацці, які фотографують знаменитостей», — сказала Анастасія Фіалков, керівник нового дослідження. «Замість видимого світла, яке сприймають наші очі, ці спалахи проявляють себе в радіодіапазоні електромагнітних хвиль».

news 23 09 17 v

На світлині — ниткоподібна структура з галактик, яка існує у Всесвіті, а яскраві сині цятки — швидкі радіосплески, що тривають кілька хвилин. Фото з сайту www.cfa.harvard.edu.

Щоб оцінити кількість сплесків, Фіалков та Лоєб припустили, що FRB 121102, швидкий радіосплеск в напрямку галактики, яка лежить від Землі на відстані близько 3 млрд світлових років, є репрезентативним для всіх FRB. Оскільки цей FRB дав повторні сплески з моменту відкриття в 2002 році, астрономи змогли вивчити його значно докладніше, ніж інші такі явища. Використавши цю інформацію, вони обчислили приблизну кількість FRB, які суто теоретично можна спостерігати на всьому небі.

Хоча джерело FRB все ще невідоме, дотепер найкращим поясненням є те, що ці явища — побічний продукт молодих нейтронних зір, які швидко обертаються, та їх потужних магнітних полів. Фіалков і Лоєб також заявили, що незважаючи на відсутність знань про походження FRB, їх можна використати для деталізації еволюції Всесвіту. Оскільки FRB є віддаленими об’єктами, їх можна використати для відстеження того, що руйнувало «туман» атомів водню в ранньому Всесвіті. Багато астрономів вважають: коли після Великого Вибуху температура у Всесвіті спала, тоді почалася епоха перших зір. Ультрафіолетове випромінювання цих зір «розсіяло» первинний туман водню на вільні електрони та протони в процесі, який називають реіонізація.

«FRB — неймовірно потужні ліхтарі, які, на наш погляд, можуть проникати в цей туман і які можна побачити на великих відстанях», — пояснює Фіалков. «Це може дозволити нам вивчати ранній Всесвіт новим способом».

Результати нового дослідження оприлюднив Astrophysical Journal Letters.

За інф. з сайту www.cfa.harvard.edu

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.