Що «заставляє» Всесвіт розширюватися?

news 11 02 17Астрономи з допомогою експериментів із застосуванням передових технологій можуть незабаром перевірити ідею, висловлену Альбертом Айнштайном сто років тому, й вирішити давню загадку — що забезпечує прискорене розширення Всесвіту.

Науковці протягом тривалого часу намагаються визначити, за рахунок чого розширення Всесвіту відбувається з прискоренням. Результати нового дослідження можуть допомогти пояснити, чи існує, згідно з уявленнями загальної теорії відносності Айнштайна, темна енергія, або поставити питання про перегляд теорії гравітації.

 

Теорія Айнштайна, що описує силу тяжіння як викривлення простору і часу, містить математичний елемент, який називають космологічною сталою. Айнштайн спершу ввів його, щоб пояснити статичність Всесвіту. Пізніше відкинув цей математичний фактор (вважав його грубою помилкою), коли астрономи з’ясували, що наш Всесвіт розширюється.

Дослідження, виконані майже два десятиліття тому, проте, показали — розширення відбувається з прискоренням. Цей факт дозволяє припустити, що космологічна стала Айнштайна може вказувати на існування у Всесвіті темної енергії. Без темної енергії пояснити прискорене розширення в рамках теорії гравітації Айнштайна важко.

news 11 02 17 v

Сучасні уявлення про еволюцію Всесвіту. Світлина з сайту Європейського космічного агентства, адаптована українською мовою ВЦ «Наше небо».

Науковці з Единбурзького університету виявили: загадку можна вирішити шляхом визначення швидкості поширення гравітації крізь космічний простір з допомогою реєстрації гравітаційних хвиль. Розрахунки дослідників показують — якщо гравітаційні хвилі поширюються зі швидкістю світла, то це буде свідчити на підтримку космологічної сталої Айнштайна. Однак, якщо їх швидкість відрізняється від швидкості світла, то теорію Айнштайна треба переглядати.

Експеримент можна виконати з допомогою лазерно-інтерферометричної гравітаційно-хвильової обсерваторії (The Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory, LIGO) в США, де 2015 р. уперше було зареєстровано гравітаційні хвилі. Його заплановано на поточний рік і він може розкрити таємницю сталої Айнштайна до 100-річчя з часу її запровадження.

Результати дослідження оприлюднив журнал Physics Letters B. Його виконали за підтримки Ради з науки і технологій Великобританії (The UK Science Technology Facilities Council), Швейцарського національного наукового фонду (The Swiss National Science Foundation) та Португальського фонду науки і технологій (The Portuguese Foundation of Science and Technology).

Доктор Лукас Ломбрізер (Lucas Lombriser) з Школи фізики і астрономії університету Единбурга (The University of Edinburgh’s School of Physics and Astronomy), зауважив: «Пряма реєстрація гравітаційних хвиль відкрила нове спостережне вікно у Всесвіт. Наші результати дають уявлення про те, як це допоможе у вирішенні однієї з найфундаментальніших проблем в галузі фізики».

За інф. з сайту www.sciencedaily.com 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.