Розпочинається перша в світі місія з вивчення нейтронних зір

news 02 06 17Майже 50 років по тому, як британський астрофізик Джоселін Белл (Jocelyn Bell) відкрила нейтронні зорі, NASA розпочинає першу в світі місію з вивчення цих незвичайних об’єктів. Агентство планує використати технічні можливості місії також для виконання першої в історії демонстрації рентгенівської навігації в космосі.

NASA планує запустити в найближчі дні здвоєний апарат «Композитний дослідник нейтронних зір зовнішнього інтер’єру» (Neutron Star Interior Composition Explorer, NICER) на облавку космічного корабля Dragon компанії SpaceX — це місія з доставки вантажів до Міжнародної космічної станції, яку планують виконати з допомогою ракети-носія Falcon 9.

 

Приблизно через тиждень після монтажу корисного вантажу на зовнішній стороні станції розпочнеться це неповторне дослідження — спостереження нейтронних зір, найщільніших об’єктів Всесвіту. Особливу увагу буде приділено пульсарам — тим нейтронним зорям, які дають імпульси випромінювання, як космічні «маяки», спричинені їхнім дуже швидким обертанням.

Хоча команда науковців з Космічного центру імені Ґоддарта, Массачусетського технологічного інституту, Морської дослідної лабораторії та кількох університетів США і Канади виготовила модуль розміром з побутовий холодильник, оснащений 56 рентгенівськими телескопами і кремнієвими детекторами, минулого літа, проте можливість для запуску з’явилася тільки в 2017 р.

Упродовж основної місії тривалістю 18 місяців модуль NICER реєструватиме рентгенівські промені, які генерує потужне магнітне поле нейтронних зір і гарячих плям, розташованих в районах двох магнітних полюсів цих об’єктів. У таких ділянках потужні магнітні поля нейтронної зорі наближаються до її поверхні і частинки, пов’язані цими полями, стикаються з поверхню зорі. Це спричиняє спалах рентгенівського випромінювання.

news 02 06 17 v

Уявлення художника про пульсар (синьо-білий диск в центрі), що перетягує речовину від сусідньої зорі (червоний диск у верхньому правому куті). Речовина утворює диск навколо пульсара (різнокольорові кільця), перш ніж впасти на поверхню на магнітних полюсах. Сильне магнітне поле пульсара показане тьмяними блакитними дугами навколо пульсара. Фото з сайту NASA.

Нейтронні зорі передбачили в теорії у 1939 р., а відкрили у 1967 році. Ці об’єкти — залишки масивних зір, які, вичерпавши своє ядерне паливо, вибухнули і стиснулися в дуже щільні кулі поперечником з Нью-Йорк. Їхня дуже велика сила тяжіння утримує доволі велику кількість речовини. Часто маса зорі, розміром з місто, в понад 1,4 рази більша, ніж маса Сонця, чи дорівнює щонайменше 460000 масам Землі. Такої стабільної, але неймовірно щільної матерії, немає більше ніде у Всесвіті. Одна чайна ложка речовини нейтронної зорі буде важити мільярд тонн на Землі.

Крім того, в рамках місії буде виконано експерименти з використання пульсарів для цілей автономної космічної навігації, яку можна здійснювати без підтримки мережі Deep Space Network NASA — найчутливішої телекомунікаційної системи в світі.

За інф. з сайту www.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.