Розкрито таємниці обертання яскравої зорі Регул

news 20 09 17Уперше виявлено поляризоване світло від зорі. Це зробила міжнародна група науковців, яку очолювали дослідники з Університету Нового Південного Уельсу (University of New South Wales, UNSW) в Австралії. Відкриття відповідає передбаченню майже 50-річної давнини про те, що зорі, які швидко обертаються, мають випромінювати поляризоване світло. Результати науковців оприлюднив Nature Astronomy.

Поляризоване світло виявлено від Регула, однієї з найяскравіших зір нічного неба. Вона міститься в сузір’ї Лева і лежить на відстані приблизно 79 світлових років від Землі. Під час повного сонячного затемнення в серпні поточного року Регул перебував на кутовій відстані лише в один градус від Сонця і був для багатьох людей єдиною зорею, яку вони бачили під час затемнення.

news 20 09 17 v

На рисунку показано положення зорі Регул в «фігурі Лева» на зоряному небі. Фото ВЦ «Наше небо» з використанням електронного планетарію Stellarium.

Для виявлення поляризованого світла Регула науковці використали високочутливий поляриметр (the High Precision Polarimetric Instrument; найчутливіший астрономічний поляриметр у світі), розроблений і побудований в UNSW та встановлений на Англо-австралійському телескопі в обсерваторії Сайдинґ-Спрінґ. Отримані спостережні дані дослідники поєднали зі складними комп’ютерними моделями, які вони розробили в UNSW для визначення нахилу та швидкості обертання зорі.

Досі було надзвичайно важко виміряти ці параметри зір, які швидко обертаються, хоча така інформація має вирішальне значення для розуміння життєвих циклів більшості найгарячіших і найбільших зір в галактиках, що виробляють найважчі елементи, зокрема залізо і нікель.

Науковці з’ясували, що Регул обертається зі швидкістю приблизно 320 кілометрів за секунду (за такої швидкості відстань між Сіднеєм і Канберрою можна подолати менш, ніж за секунду). «Швидкість обертання становить 96,5 відсотка від кутової швидкості за якої має статися розрив зорі», — стверджує Даніель Коттон (Daniel Cotton), дослідник з UNSW і перший автор статті в Nature Astronomy.

Явище поляризації світла зір передбачив у 1946 р. індійський астрофізик, лауреат Нобелівської премії, Субрахманян Чандрасекар. Щоб виявити цей ефект астрономи вдалися до розробки чутливих інструментів, які називаються зоряними поляриметрами. Була спроба зареєструвати таке світло в 1968 р., але вдалося це зробити тільки в наш час.

За інф. з сайту www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.