Ми живемо в космічній порожнечі

news 08 06 17Наша зоряна система, тобто Галактика, міститься у величезній космічній порожнині. На це вказують результати нового дослідження науковців, представлені 6 червня 2017 р. на засіданні Американського астрономічного товариства. Встановлення місця Молочного Шляху в мегаструктурі Всесвіту, яка чимось нагадує швейцарський сир з його великими дірками, можливо допоможе усунути суперечності між різними вимірами значення сталої Габбла. Ця стала є «знаковою» — вона характеризує швидкість розширення Всесвіту.

У 2013 р. астроном Емі Баржер (Amy Barger) з Університету Вісконсін-Медісон і її тодішній студент Райан Кінан (Ryan Keenan) показали зі спостережень, що наша галактика, на рівні великомасштабної структури Всесвіту, міститься у величезній порожнині — ділянці простору, де набагато менше галактик, зір і планет, ніж очікувалося.

news 08 06 17 v

На світлині показано результат моделювання великомасштабної структури Всесвіту. Її порожнини і нитки можна порівняти з структурою швейцарського сиру. Астрономи з Університету Вісконсін-Медісон показали, що Молочний Шлях міститься в одному з отворів або порожнин великомасштабної структури космосу. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

Нове дослідження, виконане студентом Вісконського університету в Медісоні Беном Гошайтом (Ben Hoscheit), — він також є студентом Емі Баржер — підтверджує попередні висновки про те, що ми існуємо в структурі космосу, яка нагадує один з отворів швейцарського сиру. Також воно допомагає послабити наявну неузгодженість і навіть напругу, що виникла в космології внаслідок різних вимірів сталої Габбла.

Напруга існує, бо різні методи визначення сталої Габбла дають різні результати. Натомість зрозуміло, що «незалежно від того, які методи ви використовуєте, ви маєте отримати одне й те значення швидкості розширення Всесвіту», — зауважив Бен Гошайт «На щастя, життя в порожнечі допомагає вирішити цю напруженість».

Річ у тім, що значення сталої Габбла, визначене зі спостережень Наднових, залежить від сили тяжіння речовини, що лежить за межами нашої порожнини (її радіус оцінюють в майже 1 млрд світлових років). Натомість ця гравітація не впливає на значення сталої Габбла, визначене зі спостережень космічного мікрохвильового фону (cosmic microwave background, CMB). Це випромінювання (його інколи називають реліктовим) виникло на ранньому етапі розвитку Всесвіту.

За інф. з сайту www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.