Карликова галактика з низьким вмістом кисню показує нам, який вигляд мав ранній Всесвіт

news 09 09 17Невелика галактика в сузір’ї Рисі, в якій лише нещодавно почався процес формування зір, має найнижчий вміст кисню, що коли-небудь реєстрували в галактиках з активним зореутворенням. Це робить її найкращим місцем для дослідження хімічних елементів, що виникли внаслідок Великого Вибуху.

Після Великого Вибуху Всесвіт заповнювали лише три основні елементи: водень, гелій і трохи літію. Тому вміст кисню в перших галактиках був дуже низький. Ці галактики такі малі та віддалені, що ми не можемо їх бачити. Юрій Ізотов з Головної астрономічної обсерваторії в Києві (Україна) та його колеги полювали на галактику, де формуються зорі, що нагадує первісні, тобто з низьким вмістом кисню, але яка лежить ближче до нашого Молочного Шляху.

«Вони дуже рідкісні», — зауважив Трін Туан (Trinh Thuan) з Вірджинського університету в Шарлотсвіллі (США). Це тому, що галактики із зореутворенням мають масивні зорі, які вибухають незабаром після народження, підвищуючи рівень кисню.

Полювання на гелій

Астрономи використали Слоанівський цифровий огляд неба (Sloan Digital Sky Survey), щоб знайти галактики з невеликим вмістом кисню. Їм вдалося знайти невиразний об’єкт на відстані 620 мільйонів світлових років який вони назвали J0811 + 4730.

Спостережні дані, отримані з допомогою Великого бінокулярного телескопа в штаті Аризона показали, що ця галактика є рекордсменом — вміст кисню в ній на 9% менший, ніж у попереднього чемпіона. Відношення кисню до водню в ній складає лише 1,7 відсотка від сонячного, де на 1 ядро ​​кисню припадає 1740 ядер водню.

news 09 09 17 v

Великий бінокулярний телескоп в штаті Аризона з допомогою якого спостерігали карликову галактику J0811 + 4730. Фото з сайту NASA.

Деякі карликові галактики мають ще менше кисню, але нова галактика є особливою. У ній відбувається те, чого немає в інших карликових галактиках з малою кількістю кисню, — в ній з газу формуються нові зорі. Найгарячіші з них здирають електрони з гелієвого газу, тому спостерігачі можуть виміряти вміст цього елемента.

«Якщо ми хочемо знати первинну кількість гелію, нам треба вивчати ці галактики», — сказав Ґрант Метгьюс (Grant Mathews) з університету Нотр-Дам в штаті Індіана. Відкриття таких галактик допомагає виявити умови, які переважали протягом перших трьох хвилин життя Всесвіту, адже гелій був одним з небагатьох елементів, що виник внаслідок ядерних реакцій відразу після Великого Вибуху.

Мала, але могутня

Нова галактика є важливою з іншої причини: це дозволяє нам ретельно оглянути енергійні карликові галактики, які, ймовірно, реіонізували ранній Всесвіт. Реіонізація ознаменувала перехід від епохи, коли Всесвіт містив нейтральний газ, до нинішнього стану, коли газ між галактиками іонізований.

Нова галактика — це одночасно і мізер, і сила. Її зоряна маса становить лише одну тридцятитисячну від маси Молочного Шляху. Але вона формує нові зорі на 25% швидше, ніж наша галактика, — разючий результат для такої крихітної галактики.

Фактично, за словами Туана, щойно відкрита галактика сформувала 80 відсотків своїх зір лише за останні кілька мільйонів років. Найгарячіші з цих зір мають такий же тип випромінювання, що реіонізувало Всесвіт незабаром після Великого Вибуху. Галактика є замінником для зоряних систем, яких ми ще не можемо спостерігати, але які змінили весь Космос приблизно 13 мільярдів років тому.

За інф. з сайту www.newscientist.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.