Астрохімія: як життя могло виникнути в космосі

news 11 04 17Науковці-хіміки, на чолі з професором Вольфрамом Сандером (Wolfram Sander) з німецького Рурського університету в Бохумі (Ruhr-Universität Bochum, RUB), досліджують хімічні процеси в космосі, що могли б привести до появи «будівельних блоків» життя. У своїх експериментах учені імітують умови в космічному просторі, щоб зрозуміти в деталях, як відбуваються деякі хімічні реакції.

Одна з теорій говорить про те, що будівельні блоки життя не були створені на Землі. Можливо комети принесли амінокислоти, основні складові білків, до нашої планети. Як такі складні молекули могли сформуватися в космосі — це питання досліджує команда Сандера. Науковців цікавлять процеси в конденсованій фазі, тобто в рідині, твердих речовинах або на їх поверхнях, які досліджені мало.

news 11 04 17 1v

Як будівельні блоки життя потрапили на Землю — невирішена загадка. Можливо, щось для цього зробили комети. Фото з сайту http://news.rub.de.

Крижане ядро комети, окрім водню і кисню, містить, зазвичай, містить також азот і вуглець ― елементи, потрібні для амінокислоти. Можливим попередником амінокислот у космосі може бути молекула гідроксиламіну (NH2-ОН), яку складають один атом азоту, один атом кисню і три атоми водню. Проте, досі не було можливості це перевірити в космосі.

Один з аспірантів RUB (Yetsedaw Tsegaw) досліджував в експерименті те, чи умови в космічному просторі дозволяють існування цієї молекули. Для цього в лабораторних умовах було створене кометне середовище — лід, аміак (NH3) і кисень (O2). Далі цю суміш піддали випромінюванню з високою енергією, як це, наприклад, може бути в космосі. Результат: гідроксиламін був фактично створений в експерименті.

news 11 04 17 2v

Дослідники «копіюють» космічне випромінювання в лабораторії: джерело світла збуджує водень і, таким чином, створює ультрафіолетове випромінювання великої енергії. Фото з сайту http://news.rub.de.

Щоправда, його ознак, на перший погляд, не було видно — в інфрачервоному спектрі смуги випромінювання гідроксиламіну були накладені на випромінювання інших молекул. Тільки тоді, коли зразок поступово нагрівали, що спричиняло випаровування інших речовин, гідроксиламін вдалося ідентифікувати.

В теорії, отже, важлива молекула може сформуватися в кометному льоду. Науковці-хіміки вважають, що для її пошуків треба використати правильні методи. Лабораторія Сандерса спеціалізується на різних спектроскопічних методах і, таким чином, цікава астрохімікам. А його кафедра органічної хімії II має інтенсивну співпрацю з експертами в галузі астрохімії з Пасадени, Марселя та Гаваїв.

За інф. з сайту http://news.rub.de

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.